Pareri si sugestii

sigur sunt lucruri care se pot imbunatati ... asteptam sugestii.

Moderator: emil

marian

Re: Pareri si sugestii

Postby marian » Mon Apr 12, 2010 1:35 pm

Salut!
Sunt un pescar care frecventeaza balta 6 chiar si de cate doua ori pe saptamana dar o porcarie mai mare ca saptamana trecuta nu am vazut cand paznicul statea efectiv cu cantarul la spatele meu si vroia sa cantareasca fiecare peste pe care il scoteam.Doi pescari care erau langa mine si aveau aproximativ 12kg peste fiecare le-au taiat chitanta si au fost dati afara efectiv motivand ca deja au depasit cantitatea chiar daca pescarii vroiau sa mai pescuiasca si sa plateasca tot ce prindeau.Inclin sa cred ca era un exces de zel din partea paznicilor si nu o regula impusa de administratorul lacurilor.
Sanatate si mai lasati si pescarii sa se destinda nu ii mai stresati caci toti venim sa ne relaxam si nu sa stau sa scot pestele din apa la fiecare 10 minute.

szabo laszlo

Postby szabo laszlo » Thu Apr 22, 2010 1:51 pm

Salut!
    Anul trecut(2009)am pescuit exclusiv doar pe balta 4 am facut 6 partide de simbata dimineata pina duminica seara in general ,o balta cu o densitate foarte mare de crap cu doua lansete am pescuit separat dupa crap mare si cu doua cu solubile dupa ciortan ,daca la lansetele cu solubile aproape ca nu poti sa bei o cafea fara sa nu fii deranjat de capturi intre 1-4 kg lansetele pentru crap mare sunt deranjate destul de rar 3-4 capturi intre 5-8 kg foarte rar 9-11 kg .Eu nu contest ca nu ar fii in balta crapi mai mari de 11 kg dar cred ca sunt in numar redus ,cred ca oricare pescar de crap cateodata simte ca vrea sa iasa din monotonia ciortanilor si sa ridice stacheta capturilor acest lucru este greu de atins pe balta 4. Am pescuit pe multe balti atat in tara cat si in strainatate pe unele fregventa capturilor era mult mai scazuta fata de balta 4 dar faptul ca mai prindeai unul de 15 kg sau chiar 20 kg te facea sa stai mai mult timp be balta in speranta ca urmatorul va fi si mai mare .Pe unele balti din ungaria crapii koi ( crapul ornamental japonez) fie si de 1-5 kg prins intre capturi te inebunesc prin coloritul diferit la fiecare exemplar si efectiv te fac sa iti para rau ca trebuie sa pleci acasa .Doripesco balta 4 este ca o ciocolata sau un tort gustos dulce de care te saturi repede dar dupa putina pauza (urmatoarea saptamana ) ti se face pofta din nou pentru ea .Sper ca pe viitor se vor rari ciortanii sub 1.5 kg si vor lua locul lor crapii de 8-15 kg,in cea ce priveste crapul koi ornamental japonez nu difera cu nimic fata de fratele sau romanesc sau oglinda , se reproduce ,creste ,mananca acelasi lucruri doar ca sunt mai scumpi (unul de 5 kg poate fii si de 1000 euro ) sunt colorati lucru care da o alta culoare partidei ,eu nu cred ca la doripesco nu exista o balta de reproductie libera in care cu 4-5 reproducatori sa nu se poata incepe cresterea crapului koi si in 3-4 ani ciortanii de 1-2 kg sa fie crapul koi colorat.Daca pentru mine visul de a pescui pe o balta unde poti prinde fregvent crap koi de 5-10 kg pare un vis poate pentru pentru copii mei va fi o realitate eu cred ca la potentialul si organizarea vazuta la doripesco acest lucru nu este imposibil si se poate realiza si vorba acea "cei care se scoala de dimineata ajung departe".

TAMPA DANIEL

Postby TAMPA DANIEL » Thu Apr 29, 2010 8:51 am

SALUT!
    Domnilor....in primul rand sa ne bucuram ca avem o balta de un asemena potential in ARDEAL si cu reguli de bun simt......si sunt ferm convins ca cine merge acolo se informeaza sau este informat inainte sa-si intinda prima lanseta... poate pare stresant petru uni sa se plimbe paznicul toata ziua dar numai asa poti tine in frau o balta care concura petru cea mai buna si bine balta populata din tara........ca stim foarte bine de altfel cum sunt pecarii in ziua de azi???????...trebuie sa avem rabdare pt ca este o "balta tanara", de perspectiva....dar pt cine merge la pescuit anual vedem ca media capturilor creste..personal am prins crap de 12,54kg iar concursurile ne-au demonstrat ca sunt crapi si mai mari....dar trebuie rabdare si nada ca atare......FELICIT ECHIPA DORIPESCO
    FIR INTINS TUTUROR PESCARILOR DE LA DORIPESCO SI DE PE ALTE BALTI DIN TARA....CU REGULI MAI MULT SAU MAI PUTIN IMPUNATOARE, ..CU PESTI MAI MICI SAU MAI MARI....MULTUMITI SAU NEMULTUMITI..CU NERVI SAU FARA NERVI..CU MULTE SAU PUTINE SATISFACTII..CA PANA LA URMA TOTUL ESTE O RELAXARE

un pescar

o bataie de joc

Postby un pescar » Mon May 10, 2010 5:01 pm

Doamna Ruxandra , la la Cupa Trabucco , anul acesta ati reusit sa va bate-ti joc de 67 de oameni care au cheltuit multi bani ca sa participe la acest concurs . Balta 4 este o tapa totala in privinta pestilor , nu mai aveti acolo nici un sfert din cit peste ati avut . Sa fie foamea de bani asa de mare incit v-a determinat sa vinde-ti si din peste ????????
    Nu mai vorbesc de preturile din restaurant care sint exagerat de nesimtite in timpul concursurilor . Toti au plecat acasa cu un gust amar dupa acest concurs , legat de cantitatile de peste prins , spunind ca nu vor mai calca niciodata pe balta asta , inclusiv bulgarii .............. Sa fii uitat oamenii astia sa pescuiasca de la un an la altul????????? Nici vorba ...lacomia d-vostra nu are margini ....nici nu v-a pasat de ei ...banii sa iasa si atit ...
    Puteti sa stergeti acest mesaj dar nu ve-ti putea sa stergeti reclama care o sa v-o fac in rindul pescarilor de competitie , intre care am o influenta destul de mare . Luati foarte in serios ce scrie aici pentru ca ve-ti vedea consecintele
    sa va fie rusine!!!!!!!!!!!!!

marius_mky

Re: o bataie de joc

Postby marius_mky » Sun May 30, 2010 8:50 pm

Nu am pescuit pe baltile Doripesco dar sincer nu mai am ce calca pe ceva ce inseamna DORIPESCO. Sa va povestesc o intamplare patita astazi la Pastravaria Doripesco: am venit impreuna cu un prieten sa luam masa acolo. Rezultat:
    1. comanda a fost onorata in 50 min: 2 portii de pastravi
    2. o portie complet rece a trebui reincalzita
    3. nota de plata a fost TOTAL NESIMTITA! 2 pastravi 37 RON, lapte cafea 0,5 RON :), lamaie 100g- 0,8 RON. In total 82 RON pentru 2 portii de pastravi, o bere si o cafea :)

Calatoresc destul de mult in Europa dar este prima oara in viata in care ma simt jecmanit in asa hal. Chiar sa se mai poata intampla asa ceva in Romania! Nota de plata se face la "portie". Eu am comandat de 17 RON si pe nota apare 37 RON! Am fost taxat cu 2.1 portii :)
    Pacat de locatie si de amenajare. Daca o tineti in acest mod sigur veti pierde din ce mai multi clienti.

crapalla

Re: o bataie de joc

Postby crapalla » Tue Jun 01, 2010 9:51 am

Marius,

Am mancat si eu acolo si n-am avut niciun fel de probleme. Nu vad unde-i jecmaneala, sigur atunci cand ai comandat ai vazut preturile trecute in meniu, ai comandat in cunostinta de cauza. Iar despre faptul ca tu ai comandat de 17 lei si pe nota apar 37lei, cred ca e tot o neatentie de-a ta. Probabil ca tu te-ai uitat la pretul pe suta de grame, asa cum e normal la preparate din carne, si pastravii pe care i-ai primit insumau 37 de lei, ca si greutate. Si eu am calatorit mult prin lume, stiu ce inseamna serviciile prin alta parte, dar cred ca aici esti putin prea sever. Ca sa nu mai spunem ca esti putin offtopic, aici era vorba despre pescuitul sportiv la Doripesco, nu despre restaurante.
    Sunt de acord cu faptul ca e o greseala mare de marketing sa pui la socoteala laptele, lamaia, painea si alte chestii, asta se intampla numai in Romania, unde serviciile sunt la pamant. Nici eu nu mananc de doua ori intr-un restaurant unde-mi apare painea pe nota de plata, ba unii ospatari se apuca sa numere feliile ramase in cos, ca sa stie cu cat sa taxeze. Le spun mereu sa puna 1 leu in plus la fiecare ciorba sau fel principal, dar sa ofere painea, smantana si mujdeiul din partea casei, asa cum ar fi normal. Ar fi o strategie buna de vanzari, ar da bine la clientela. Eu, cel putin, as prefera sa platesc mai mult intr-un restaurant unde ar fi indeplinite aceste conditii, decat sa mi se zbarleasca parul cand vad toate chestiile indispensabile unei mese trecute pe nota.
    Oricum, la Doripesco se mananca bine, nu voi ocoli pastravaria daca voi avea drum pe acolo si-mi va fi foame.

CATALIN_BV

bataie de joc!!!

Postby CATALIN_BV » Sun Jun 20, 2010 2:15 pm

Am fost pe data de 19.06.2010 pe baltile 'DORIPESCO' si nu am luat nici un peste .problema este ca ,este peste dar eszte satul .si mai populati fratilor ca astfel ramaneti fara picior de pescari toata lumea se plange ca nu prinde peste nu stiu ce sa zic este peste ca am vazut cu ochii mei ce sareau dar cred ca s hraniti in deajuns la banii astia sa nu iei peste nu i normal nu.asta este . sa auzim de bine

emil

Postby emil » Fri Jul 02, 2010 8:28 am

From: Bedo Ervin <bedo.ervin@yahoo.com>

Am ajuns in jurul orei 6.45 la cabanuta situata la intrarea in incita piscicola.Inca de la intrare pestii in marea lor majoritate novaci sareau pe langa teava de langa cabanuta.Ne-am dus la vreo 100 metri in stanga unde am si inceput sa pescuim.In primele doua ore am reusit sa prindem un ciortanel la vreo 1.5 kg de mentionat ca era innorat .pescuiam cu boabe de porumb.Pe la ora 12 am schimbat porumbul cu pufulete expandat de miere si au inceput si rezultatele sa apara.Pana seara la ora 18.38 am reusit cu prietenul meu Spulber Gabriel sa capturam 4 crapi de toata frumusetea.Primul de 7.7 kg,al doilea de 7.3 kg,al treilea de 6.7 kg si cel de al patrulea de 4.6 kg toti niste mustaciosi superbi cu solzi.Precizez ca toti pestii au fost eliberati pentru a se bucura si altcineva de asemenea capturi.